KingTurk-Team


 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap

 

CS 1.6 ses - mikrofon sorunları için çözüm önerileri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
KingTurk Team
KingTurk Team
avatar
Yaş :
Kayıt tarihi : 15/08/08
Mesaj Sayısı : 198
Nerden :

MesajKonu: CS 1.6 ses - mikrofon sorunları için çözüm önerileri   Cuma Ağus. 15, 2008 3:57 pm

Arkadaşlar bilenler bilir, benim cs'de büyük bir ses problemim vardı. Ses ya kesik kesik gidiyordu, ya polis telsizi gibi (aslında baya eğlenmiştik bu sebeple ) yada o kadar boğuk gidiyordu ki söylediğim hiçbirşey anlaşılmıyordu. Aşağıdaki alıntı yazıda çeşitli ses problemlerini çözmek için öneriler mevcut. Ben kendi problemimi voice_scale 1 yaparak düzelttim. Tabiki cs'de sesiniz kendi sesiniz gibi gitmiyor (özellikle benimki) ama bu ayarlarla en azından sesinizin net gitmesini, söylediklerinizin anlaşılır olmasını sağlayabiliyorsunuz. Doğru çözüme ulaşabilmeniz ve zaten düzgün olan bir ayarı bozmamanız için öncelikle değiştireceğiniz ayarı değiştirmeden önce not edin ve tabi en önemlisi yazının tamamını gözden geçirdikten sonra denemeler yapın. Probleminizin tam çözümü yazının ilerleyen satırlarında olabilir unutmayın Peki bu problemler için neler yapabiliriz bir bakalım:

Voice Setup'ın Çalıştırılması

İkinci bir ses aygıtı (örneğin bir modem) mevcut ise Ses Ayarı (Voice Setup) çalışmamaktadır. Bu programı çalıştırmada problemlerle karşılaşıyorsanız ("Can't initialize waveIn/waveOut" hataları gibi), aşağıdaki yolları deneyin:


Aygıt Yöneticisi üzerinden modem ses aygıtının etkinliğini kaldırın.
Denetim Masasında (Control Panel) Ses/Çoklu Ortam (Sounds and Multimedia) kategorisinin gelişmiş ayarlarında (advanced settings) donanım hızlandırmasının etkinliğini kaldırın.

Başlat menüsünde Ses Ayarı ikonu yoksa, Half-Life dizinindeki voice_tweak.exe dosyasını çalıştırın.

Sound Blaster ses kartı kullanıyorsanız, mevcut sürücüleri iptal edin ve Windows Güncelleme sitesinden kullandığınız Windows sürümüne ait WDM sürücülerini kurmayı deneyin.

Ses Aygıtı

"Sesli Konuşmanın çalışabilmesi için kullanıcının ses kartının Full Duplex olması ve kesinlikle ISA olmaması gereklidir. Yeni Ses sisteminde sadece PCI tipi kartlar desteklenmektedir. En azından, yaptığımız ses kartlarının Sesli Konuşma uyum denemeleri sonunda bunu belirledik."
- Marc Nagel, Sierra.

Yukarıda söylenenin aksine, Aygıt Yöneticisinde (Device Manager) ses kartı seçeneklerindeki modem için half-duplex aygıtının etkinliğinin kaldırılması yoluyla bu sorun aşılabilmektedir. (Tabii ki Soundblaster 16 gibi full-duplex bir ses kartınızın olması gerekir.)

Ses kartının ISA olması durumunda "Error mmdevice004. Aygıt halen kullanılmaktadır." gibi bir hata almanız olasıdır.

voice_tweak.exe programının çalıştırılmasının, bu durumda "Can't initialize waveIn" veya benzeri bir hata ile neticelenmesi muhtemeldir.

Bozuk Ses

Bozuk, yankılanan veya döngülü ses gibi rastgele ses problemleri yaşıyorsanız, Half-Life içinden EAX ya da A3D desteğini iptal edin.

Windows Başlat menüsünden Çalıştır'ı seçip "dxdiag" yazarak DirectX Diagnostik programını başlatın ve Ses Sekmesindeki donanım hızlandırmasını kaldırın.

Bazı sistemler +voicerecord komutunun INS, DEL, HOME, END, PGUP, veya PGDN tuşlarına atanmasını (bind) engeller. Eğer +voicerecord komutu bu tuşlara tanımlıysa ses bozulması problemi ile karşılaşılabilir. Sesli konuşma komutunun başka bir tuşa atanması bu problemi çözecektir.

Ses Yankılanması

Mikrofon kaydını (mic recording) etkin bırakmak şartı ile wave kaydını (wave recording) kaldırın.

Ses Kesilmesi

Oyunda ses kesilmesi problemleri yaşıyorsanız öncelikle, fişi doğru takılmış, konfigürasyonu tam yapılmış ve çalıştığını bildiğiniz bir mikrofona sahip olduğunuzdan emin olun. Eğer sorununuz mikrofon ve ses kartı ile ilgili değilse ses kesilmesi sorunun yaygın neden ve çözümlerini inceleyin:


Half-Life çalışırken Alt+Tab ile geçici olarak oyundan çıkmanız veya windows tuşlarını kullanmanız durumunda oyuna tekrar döndüğünüzde ses kesilebilir. Esc tuşuna basarak menüye dönmeyi ve 'Resume Game'i tıklamayı deneyin. (Editörün notu: Bu problemin Counter-Strike 1.6 ve beraberindeki Half-Life yaması ile düzeltileceği bildirilmiştir)


Oyunun ortasında ses giderse, Half-Life içinden EAX yada A3D desteğinin etkinliğini kaldırın.


Ses kesildikten sonra birisi sesli konuşma yaparsa, o oyuncunun adının ekrana çıktığı ve oyuncunun üstündeki hoparlör ikonunun oyun boyunca orada kaldığı görülmektedir. Bu problemi gidermek için oyunu tamamen kapatıp yeniden çalıştırmanız gereklidir.


Voice Tweak programı, istem dışı olarak mikrofonu 'sessiz' (mute) durumuna getirmiş olabilir; bu nedenle mikrofonun 'sessiz' durumunda olup olmadığını olduğunu kontrol edin. Gelişmiş Ses Ayarları Denetim Masasının Ses/Çoklu Ortam bölümündedir.


Half-Life Controls menüsünden sesli iletişim için kullanmak üzere bir tuş atayın. Konuşabilmek için bu tuşu basılı tutmanız gerekir.

Mikrofon Seçimi

Oyuncular arasında en popüler mikrofon, kulaklık/mikrofon kombinasyonu olanlardır. Mikrofonu kullanırken oyun içindeki sesler sizin konuşmanıza karışmayacağından en iyi ses kalitesini bu ekipmanlarla alabilirsiniz.

Kendi başına duran mikrofon kullanıyorsanız (kulaklıklı mikrofon değilse), aktif hoparlörlerden ve ses kaynaklarından uzak tutun, aksi halde mikrofon üzerinden ses geri beslemesi oluşur.

Mikrosofon ve ses konusunun lider firmalarından Plantronics'in oyuncular için geliştirdiği sesli iletişim ekipmanları tavsiye edilmektedir.

Çalıştırması

Sesli iletişimi kullanabilmek için ses kartınız full-duplex olması gereklidir.

Ses kartınızın full-duplex olup olmadığını denemenin iyi bir yolu, Windows'da bir mp3 dosyasını çalmak ve parça çalarken Ses Kaydedicisi (Sound Recorder) ile (Windows'un kendinden vardır) sesinizi kaydetmektir. Normalde problemsiz kayıt yapabiliyor, ama parça çalarken yapamıyorsanız ses kartınız duplex olmayabilir.

Bu testi yaparken WinAmp kullanıyorsanız, çıkışın 'wave out' olduğundan emin olun.

Ses kartınızın duplex olmadığını anladıysanız, yeni duplex ses kartı almaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok. Yine de, önceden kayıt ettiğiniz hazır mesajları okumak üzere bunları mesajları bazı tuşlara atayabilirsiniz ki bunun oyunda mevcut olanlardan fazla bir farkı olmayacaktır.

İkinci olarak, mikrofonunuzun kayıt yapacak şekilde kurulu olduğundan emin olun.

Bunu kontrol etmek için sistem çubuğundaki (system tray) hoparlör ikonuna çift tıklayın. (İkon yoksa, çıkarmak için Denetim Masasında Ses/Çoklu Ortam bölümüne girin. Burada Ses (Sounds) sekmesinde sol altta 'Ses Denetimi (Volume Control) ikonunu göster'i etkinleştirin.) Önce Seçenekleri, sonra da Özellikleri seçin. Bir pencere çıkacaktır.

Burada, Sesi Ayarla (Adjust Volume For) kısmında Kayıt (Recording) işaretlenecek, ve altındaki kutucuklarda mikrofon kutucuğunun işaretli olduğu garanti edilecektir. OK tuşuna basarak devam edin.

Şimdi karşınızda Kayıt Kontrol (Recording Control) penceresi olacaktır.

Bu pencerede mikrofon kontrolunu bulun. Seçili olduğundan ve 'sessiz' durumunda olmadığından emin olun. Ses ayarının çok düşük olmamasına dikkat edin. Bazı ses kartlarında seçenekler menüsünden Gelişmiş Ayarlar seçilebilir. Bunu yaptığınızda Kayıt Kontrol penceresi kapanırsa, yukarıda yaptıklarınızı tekrarlayarak o pencereyi yeniden açabilirsiniz.

Bu yaptığınız işe yaradıysa, Kayıt Kontrolün altında Gelişmiş butonunun çıktığını göreceksiniz. Bazı gelişmiş ayarları etkinleştirebilmek için buna tıklayın. 20Db Mikrofon Boost (veya benzeri bir ayar) mevcutsa bunu etkinleştirmeniz iyi olacaktır. Bazen haberiniz olmadan bu boost ayarının etkinliği kaldırılmış olabilir.

Oyun sırasında diğerleri sizi duyamıyorsa, bunu tekrar kontrol etmenizde yarar var. Emin olmak için, önce kaldırın sonra tekrar etkinleştirin.

Mikrofon ve Volume denemesi

Masaüstünde Voice_Tweak program ikonu yoksa, bu programı Half-Life dizininde bulabilirsiniz. Adı voice_tweak.exe olacaktır. Başlat menünüzde ona ait bir link de olabilir.

Mikrofonunuzun ses ayarını yapmak ve mikrofonun çalıştığını kontrol etmek için bu programı çalıştırın. Hiç birşey duyamıyorsanız: Mikrofonun ses kartında doğru girişe takıldığından ve 'sessiz' durumunda olmadığından emin olun. Bu arada ses göstergesinin devamlı maksimumda olmaması gerektiğini unutmayın, aksi takdirde söyledikleriniz anlaşılmaz olacaktır. Deneme yaparken yüksek tonda ıslık sesi duyarsanız, mikrofonun Kayıt Kontrolde etkin, ama Çalma (Playback) Kontrolde 'sessiz' durumunda olmasına dikkat edin. Eğer hala problem varsa, hoparlör veya diğer ses kaynaklarından mikrofonunuza ses geri beslemesi oluyor demektir, bu durumda, kulaklıklı mikrofon kullanma yoluna gidin.

İhtiyacınız varsa Boostu etkinleştirin (Half-Life ince ayar programı buna imkan verir.) Bazı sistemlerde Half-Life ile verilen İnce Ayar programı daha ileri seviyede denemeler yapılmasına imkan tanır.

Bu ayarların uygunluğuna kanaat getirdiyseniz, Ses Kaydedicisi ile sesinizi kaydedin, ve çalıp kontrol edin.

Oyun ortamında (LAN game) Deneme ve İnce Ayar

Sesli İletişimin daha fazla ayarlanabilirliğini sağlamak üzere Valve birkaç yararlı konsol komutu sağlamıştır. Bunların çoğunluğu kendi sesinizi ya da diğerlerini nasıl duyduğunuzu etkiler. Bazı ayarlara ise hiç dokunmamak gerekir.

Half-Life programını başlatın. Bu arada, oyun sırasında Konsola erişiminiz olduğunu garantileyin. (Half-Life kısayolunda komut satırına -console ekleyin.) Controls menüsünden 'voice chat'e bir tuş atayın ve Half-Life içinden LAN game başlatın.

voice_loopback 1 ses geri beslemesi

Açtığınız LAN serverine girin ve konsola voice_loopback 1 yazın.

Şimdi konuşma yaptığınız zaman başkalarının sizi nasıl duyacağını duyabilirsiniz.

Hatırlatma: Oyun sırasında sesiniz daha değişik çıkabilir, bunun sebebi ağ üzerinden yollanırken az bant genişliği harcaması için sesinizin sıkıştırılma kullanılarak iletilmesidir. Burada sesinizi rahatça duyabilirken konuşma tonunuzu ayarlayın. Burada fazla bir ince ayara gerek yoktur, dikkat etmeniz gereken konuşmanızın şiddetini, mikrofon yönü ve mikrofona olan uzaklığınızı uygun şekilde ayarlamanızdır.

Mikrofona çok yakınsanız sesiniz çok şiddetli çıkacağından oyun içinde boğultu gibi duyulacaktır. Mikrofon ses değerinin oyun içerisinde hareket ederken çıkardığınız sesleri duyabilecek kadar açık olduğunu kontrol edin. Değilse, mikrofon boost ayarını daha önce anlatıldığı şekilde etkinleştirin veya daha önce anlatıldığı şekilde Kayıt Kontrolden mikrofon sesini arttırın.

Şimdi sesiniz size iyi geliyorsa, biraz da ince ayarlarla oynayalım:

voice_scale x komutu ile tüm seslerin derecelerini arttırabilirsiniz. (scales). Bu komut sadece sizin sesinizi değil, herkesin sesini yükseltir. Derecelendirmenin artması, seslerin kesikleşmesine veya boğuklaşmasına sebep olur, dolayısıyla bu ayarı dikkatli kullanın. Bu bir çarpandır, yani voice_scale 2 voice_scale 1in iki katıdır. voice_scale 0 ise tüm sesleri kesecektir.

voice_enable 0/1 Bu komut ses sistemini kapatır (0) veya etkinleştirir (1). Kesinlikle istemedikçe kapatmayın. Kapattıktan sonra oyunu kapatıp tekrar çalıştırmanız gerekebilir.

voice_overdrive x Bu komut, biri konuşurken diğer sesleri birim (n) miktarında azaltır.

Bu değer 4 veya 5 olduğunda, biri konuşurken tüm diğer sesler kapanır ve silah seslerini bile duyamazsınız. Ama yumuşak olarak devreye girip çıkar. Bunu biri konuşurken diğer sesleri hafifletmek isterseniz kullanın. 1 veya 2 olarak ayarlamanız tavsiye edililir. 0 yapıldığında tüm diğer sesleri de kapatır, buna karşılık 1'den küçük bir değere ayarlanması diğer sesleri az da olsa güçlendirir.

voice_overdrivefadetime x.xxx Bu, saniye olarak yukarıda anlatılan overdrive etkisinin, eğer ayarlanmışsa devreye girip çıkmasını belirler.

0.400 gibi bir ayar kullanın. Kendi sesinizde deneyin.

voice_maxgain x Bu komut sesleri yumuşatma işlevini gerçekleştirir.

Sesin tiz ve yüksek tonlarının sizi rahatsız etmeyecek şekilde yumuşatılmasını gerçekleştirir. Bu komutu bir değerde tutmalısınız. Etkisini görebilmek için voice_loopback 1 iken, voice_maxgain 50 yapıp konuşarak deneyin, ne dediğimi anlayacaksınız. 1 ila 5 arası bir değere ayarlayın. Bu aynı zamanda diğer oyuncuların seslerini nasıl duyacağınızı da etkileyeceğinden, oyun sırasında ayarlama yapabilirsiniz. Geri beslemeyi (loopback) kullanarak kendi sesiniz üzerinde denemeler yapın.

voice_avggain x Bu sesteki ani kazançların (yükselmelerin) ortalama alarak yumuşak sese dönüştürülmesini etkiler.

0.5 ya da 0.1 gibi düşük bir değere ayarlayın. Çok yükseğe ayarlarsanız, kısık sesle konuşmanız durumunda sesinizin tamamı ortalanarak sessizliğe dönüşebilir. Çok düşüğe ayarlarsanız da (0.001 gibi), sesi dayanma sınırınızın üstünde yükseltir. Daha önce açıklanan loopback komutunu kullanarak kendi sesinizde denemeler yapabilirsiniz.

voice_fadeouttime x.xxx komutu konuşmaya başladığınızda/durduğunuzda sesinizin ne kadar sürede devreye girip çıkacağını belirler.

Yüksek değerler tüm sesleri kapatır. 0.1 gibi düşük bir değere ayarlayın.

Son Ayarlar ve Tavsiyeler

Konuşan oyuncuların olduğu gerçek oyun ortamında ince ayar:
Artık sesiniz size iyi geldiğine göre (ya da en azından elinizdeki ekipmana bağlı olarak kabul edilebilir hale geldiğine göre), Internet üzerinden oynamaya başlayabiliriz.

Internet üzerinden bağlandığınızda herkesin sesi boğuk ya da çok yüksek çıkıyorsa, önce kendi ayarlarınızı, ve özellikle voice_scale, voice_maxgain, voice_avggain değerlerini kontrol edin. Hala kendinizi duymak için voice_loopback kullanabilirsiniz. Belli aralıklarla herhangibir ayarın (önceden bahsettiğim boost ayarı gibi) değişmediğini veya farkına varmadan mikrofonun açısının veya yakınlığınızın değişmediğini kontrol edin. Oyuncuların sesleri fazla boğuk geliyorsa, voice_maxgain ve voice_scale değerlerini düşürmeyi deneyin. Hafif geliyorsa voice_scale değerini arttırın; parazitli ise değer çok yüksek olabilir, voice_overdrive 'i etkinleştirmeyi deneyin. Değerlerle oynayarak ve değişiklik yaratmayanları eleyerek aradığınız ses ayarına ulaşabilirsiniz. Diğer oyunculara voice_loopback komutunu kullanarak seslerini kontrol etmelerini önerin.

Tavsiyeler

Sadece mikrofondan uzaklaşmanız ve mikrofon pozisyonunu iyi ayarlamanız bile ses kalitesinde büyük iyileşmeye yol açabilir.

Sunucuya olan erişiminizde paket kaybı (packet loss) varsa, sesler kesik kesik gelebilir. Konsola net_graph 1 yazarak durumunuzu kontrol edebilirsiniz. İşiniz bittiğinde net_graph 0 yazarak bu komutu kapatabilirsiniz

Kablo veya daha hızlı bağlantınız varsa, rate komutunu kullanın. Kablo için rate 4000 veya daha yüksek değere ayarlayın. Dial-up bağlantıya sahipseniz sesli iletişimi kullanmanız tavsiye edilmez. Bant genişliğinden tasarruf etmek için voice_enable 0 komutunu kullanarak tüm sesli iletişimi kapatabilirsiniz.

Birinin sesini kapatmak için, TAB ile oyuncular listesini çıkarın ve mouse sol tuşunu tıklayın. Daha sonra istediğiniz kişinin ismine tıklayın. Bu ses kapatma kaldırılana kadar, oyun aralarında bile, devam eder. Günlerce sonra, farklı bir sunucuda bile olsa bu kişinin sesi size kapalı kalır.

Kulaklıklı mikrofon yerine mikrofon + hoparlör kulanıyorsanız, konuştuğunuzda duyduklarınızı da iletiyor olabilirsiniz. Kulaklıklı mikrofon herzaman daha iyidir. Kullanmadığınız zamanlarda voice_loopback'i kapatın, dikkatinizi dağıtabilir.

Umarım Yardımcı olmuşumdur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

CS 1.6 ses - mikrofon sorunları için çözüm önerileri

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KingTurk-Team :: Counter Strike :: Counter Strike 1.6 Genel -